Costa Brava #1 - Lloret de Mar

6. srpna 2017 v 13:33 | Alo |  Tipy v zahraničí
Ahojte,
stačilo si trochu postěžovat na počasí a hned se příjemně ochladilo, asi jsem to měla udělat dřív ;) . No dneska vám přináším první z článků týkajících se mé dovolené ze začátku prázdnin, dneska budu povídat spíše víc obecně o Costa Bravě a letovisku, ve kterém jsem bydlela. V plánu mám i články s tipy na stravování v tomto letovisku a také tipy na výlety do blízkého či vzdáleného okolí. Tak se na to jdeme pustit. Jo všechny fotky jsou z mého archivu, takže nemusí být zrovna z nejaktuálnějších.

Katalánsko

*jeden z typických pohledů na pobřeží Costa Brava*

Pokud jste o Katalánsku nikdy neslyšeli, tak si z toho nic nedělejte, není to samostatný stát (zatím), ale je to jedna ze 17 autonomních oblastí Španělska. Nachází se na severovýchodě Španělska u hranic s Francií, je to pro nás nejjednodušeji dostupnou oblastí, pokud budeme cestovat autem či autobusem. Hlavním městem Katalánska je Barcelona, v níž žije více jak 1,6 milionu obyvatel, což je více jak 20% všech obyvatel Katalánska. Katalánsko má jako jedna z mála oblastí dva úřední jazyky, jimiž jsou španělština a katalánština, směsice španělštiny a francouzštiny. Katalánsko samotné je původcem více jak 20% španělského HDP a to je jedním z důvodů, proč se Katalánci chtějí od Španělska osamostatnit.
Katalánsko je rozděleno na 4 regiony, jimiž jsou od severu Lleida, Girona, Barcelona a Tarragona. Já jsem se pohybovala (letos) pouze v regionu Girona, jehož ústředním městem je Girona, typické katalánské vnitrozemské město.

Costa Brava

*hlavní pláž v Lloretu de Mar*

Costa Brava v překladu "Divoké pobřeží" je část pobřeží Katalánska, jež se táhne od hranic s Francií až do středu letoviska Blanes, kde se nachází poslední skála pobřeží Costa Brava. Toto pobřeží je charakteristické skalami a malými plážemi bičovanými vlnami. Právě dky skalám bývaly vlny na tomto pobřeží divočejší, ale zato na podleh mnohem krásnější. Na Costa Bravě se nachází několik turistických letovise, mezi něž patří Tossa de Mar, Blanes a Lloret de Mar.

*lehce rozbouřenější moře v Lloretu*

Lloret de Mar

Lloret de Mar, největší letovisko na pobřeží Costa Brava, se nachází asi 60km severně od Barcelony. Je to asi i nejnavštěvovanější letovisko, velmi oblíbené je mezi mladými lidmi díky mnoha barům a diskotékám, jež udržují město pulzující život ve dne, v noci. Ale nebojte se, neznamená to, že byste se tam nevyspali.
Lloret de Mar je rozdělen kopcem na dvě části: staré město, kde se nenachází až tak moc hotelů, a Fenals, které je tvořeno skoro výhradně hotely a apartmány. Každá část má svou vlastní pláž, takže k pláži to máte vždy blízko. Já budu mluvit hlavně o starém městě, protože na Fenals jsem byla maximálně na jedné či dvou porcházkách za celou dobu, co do Lloretu jezdím.

*kostelík v Lloretu*

Poznávacím znakem starého města jsou úzké uličky s krámky po obou stranách, kde seženete snad cokoliv. Městem můžete bloumat celé dny a stejně stále narazíte na nové kouty, které jste ještě neviděli. Celé město je postaveno tak krásně, že vždy najdete někde stín a uličkama často vane vítr od moře, takže ani odpolední procházka uprostřed léta není tak strašná jako u nás. V uličkách je skovaný kostelík v typickém španělském stylu, v jehož nitru je krom příjemného chládku i náhredná výzdoba.

*socha Rybářky*

Při procházce podél pláže určitě uvidíte další tři dominanty Lloretu. První z nich, vezmeme-li to od severu, je hrádek tyčící se na severním okraji pláže. Na první pohled může hrádek působit, jakoby na svém místě stál již mnoho století, opak je však pravdou. Byl vystavěn skupinou umělců během minulého století a je stále obýván (opravdu, letos jsem tam viděla sušit prádlo).
Pokračujeme-li podél pláže směrem na jih, narazíme nejdříve na budovu s informačním centrem a muzeem, u které začíná palmová promenáda táhnucí se až k radnici. Právě palmová promenáda je druhou dominantou Lloretu. Na promenádě můžeme nalézt mnoho zahrádek od restaurací sídlících v budovách kolem promenády a také je tam mnoho laviček, které bývají často ve stínu a tedy i často obsazené. Na placu před radnicí se v případě svátků (a těch je v Katalánsku dost) konají různé oslavy a každou sobotu večer (nejdřív v deset) se tam mají scházet místní a tančit místní typický tanec Sardanu (ještě jsem je ta neviděla, ale to bude asi tím, že jsem po cestě unavená a nevydržím tam čekat až do půlnoci).
Na opačném konci pláže, než kde se náchází hrádek, je kopec oddělující staré město a Fenals a na skále na úpatí tohoto kopce je umístěna socha. Je to socha ženy, manželky rybáře, jež byla podle pověsti svému manželi nevěrná. Když odplouval na moře, tak se s ním loučila a mávala mu, ale druhou rukou s již přivolávala svému milence. Tvrdí se, že pokud se chcete do Lloreetu vrátit, měli byste si Rybářku pohladit. Navíc je od Rybářky krásný výhled na celý Lloret a na širé moře.

Tak to by bylo pro dnešek vše. Byli jste někdy v Lloretu nebo v jeho blízkosti?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 4. října 2017 v 9:14 | Reagovat

Před chvílí jsem psal komentář k tvé 3. části o pobřeží Costa Brava a zmínil Lloret de Mar a ty hjo máš v prvním dílu :-).
Tak jen dodám, že jsem V Lloret byl i na býčích zápasech. Byl to ale drastický zážitek.
Taky mě tam překvapily vlny, naivně jsem vstoupil do moře, když se hnala jedna velká přílivová a ta se mnou udělala takové salto, že jsem v první chvíli nevěděl, kde je dno a kudy se dostat nad hladinu.

2 Alo Alo | Web | 5. října 2017 v 18:16 | Reagovat

[1]: dřív tam byly obří vlny, ale teď je to často klidné jak rybník, jen je tam bohhužel stále ten rychlý sešup do moře

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama