Costa Brava #3 - výlety po okolí

20. srpna 2017 v 16:49 | Alo |  Tipy v zahraničí
Ahojte,
přináším vám předposlední nebo možná i poslední článek k dovolené v Katalánsku. Tentokrát to budou výlety do okolních letovisek, jež můžete podniknout sami a ještě díky tomu to město poznáte lépe než s cestovní kanceláří. Těmito letovisky jsou Blanes a Tossa de Mar. Dneska ten článek možná nebude z nejdelších, protože mě celkem zasáhla událost z pátečního večera, ale mám už v plánu i další články do této rubriky a i jedno překvapení na první výročí blogu, takže jsem jej nechtěla zbytečně odkládat.

Blanes

Blanes je rybářské město a také nejjižnější město na pobřeží Costa Brava. Toto město má již typické rysy většiny letovisek, jímž je rozdělení města na starou část absolutně bez hotelů a s minimem turistů a na hotelovou část. Já se budu zabývat pouze starou částí, protože v hotelové jsem nikdy nebyla a ani mi to nijak zvlášť nevadí.
Do Blanes se můžete dostat hned třemi dopravními prostředky - busem (za 3,70 € máte i zpáteční jízdenku), lodí nebo vlakem (jen vlakové nádraží se nachází na okraji města). Osobně využívám pouze bus, protože jezdí už od rána v 20 - 30 minutových intervalech a nemůžete tam trpět mořskou nemocí ;), navíc také v autobuse lépe poznáte místí obyvatele a nejste jen mezi turisty. Navíc v Lloretu není vlaková zastávka, takže máme na výběr pouze z busu a lodě.

*uličky Tossy jdoucí od hradeb do města*

Pro turisty jsou ve městě asi dvě velké zajímavosti, když teda nepočítám uličky starého města, jež jsou snad ve všech městech. Jsou jimi přístav a poslední skála Costa Bravy. Jak už jsem říkala, je Blanes rybářské město a to se projevuje právě u přástavu a hlavně v něm. Každý den tam přijíždí rybáři se svými úlovky a vy se můžet jít odpoledne podívat na rybí aukci, kde obchodníci a restauratéři či jejich kuchaři se snaží pro sebe získat ty nejlepší úlovky za nejlepší cenu. Pokud vám tedy nevadí lehký zápach rybiny, je to velmi zajímavá akce. Bohužel po nedávné přestavbě přístavu se turisté již nedostanou tak blízko k lodím a nemají tak krásný výhled na vykládnu lodí. Poslední skála Costa Bravy je skála čnící částečně z moře, na níž můžete po zančeném chodníčku vylézt ke katalánské vlajce na vrcholu. Z vrcholu máte pěkný výhled na Blanes.
Pro mě je však Blanes zajímavé díky úplně jiné věci a tou jsou každotýdenní trhy konané na promenádě, hned vedle pláže. Tyto trhy se konají v každém letovisku, ale jen v Blanes jsou na takto příjemné pozici u moře a navíc pod palmama. Na trzích můžete narazit na dvě části - zeleninovou část a část s oblečením, nádobím, botama, hudbou a mnoha dalšíma věcma. Můžete tam sehnat trička za 3€ a jiné celkem levné věci, ale také na věci kvalitní, např. opasky a kožené výrobky. Pokud na takovéto trhy půjdete, vemte si sebou pití, je to totiž pořádná procházka, a také ostré lokty, protože se trhy brzy zaplní spoustou místních i turistů.
Kromě těchto míst se v okolí Blanes můžete podívat do několika botanických zahrad plných sukulentů. K některým zahradám jezdí speciální autobusy.

Tossa de Mar

*hradby v Tosse*

Tossa de Mar je prozměnu lázeňské město, v němž na vás historie opravdu dýchá. Ve městě můžete krom hrabed, jež jsou jeho dominantou a také první věcí, kterou z moře uvidíte, vidět také vykopávky z doby Římanů. Do města se můžete dostat lodí nebo busem (stejná cena jako do Blanes), jen zde není jasné, kde dostanete menší mořskou nemoc, protože cesta busem je plná serpentýn a menších srázů, zato však můžete obdivovat krásné vily na úpatí kopců. Tossa je jedním z dražších měst a to ve všech směrech, tedy jídlo, ubytování i suvenýry.
My krom procházek v uličkách Tossy, jež obsahují zcela jiné obchůdky oproti Lloretu, vyhledáváme hlavně jednu malou pekárnu zastrčenou právě v těchto uličkách. Na této pekárně je speciální jedno její zboží: pusinky. Toto výborné cukroví vyrábějí hned ve dvou velikostech a v šesti příchutích a jsou naprosto výborné, navíc malá stojí 55 centů za kus. Vím je to zvláštní důvod návštěvy, ale nějaký prostě musí být.

*pusinky; spodní dvě řady jsou velké a nahoře v košíčku jsou malé*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 4. října 2017 v 9:09 | Reagovat

Asi před 10 lety jsem byl v Lloret de Mar a tam taková věžička na pobřeží také byla, zřejmě je to místním architektonickým stylem.
Teď při těch nepokojích, spojených se snahou Katalánska se odtrhnout od Španělska, se tam asi hned tak nepodíváme.

2 Alo Alo | Web | 5. října 2017 v 18:14 | Reagovat

[1]: no já tam byla letos a příští rok bych ráda jela zas, snad už bude klidnější klima

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama