Kováři ve skanzenu

29. srpna 2017 v 11:44 | Alo |  Tipy v ČR
Ahojte,
sice jsme tento článek slíbila už na včerejšek, ale během víkendu se objevily další věci, jež musím celkem nutně udělat (včetně další grafiky ;) ), takže jsem bohužel musela psaní článku odložit až na dnešek. S blížícím se novým semestrem budou však články méně časté, ale budu se snažit články psát aspoň jednou týdně. Škola je ale ještě daleko, tak jdem vzpomínat na zážitky z dalšího výletu. Opět je to místo, jež dobře znám a kam jezdím poměrně často, takže snad bude dostatečně objektivní. Jdeme na to.

Valašské muzeum v přírodě - Dny řemesel a setkání kovářů

*vláček jezdící od skanzenu na náměstí a zpět*

Valašské muzeum v přírodě neboli Rožnovský skanzen je jedním z nejznámějších a největších skanzenů na našem území. Je rozdělen do tří částí nacházejících se přímo v Rožnově pod Radhoštěm a patří k němu i areál na Pustevnách se stavbami Dušana Jurkoviče. Pustevnám se zde však věnovat moc nebudu, protože ty si zaslouží samostatný výlet.
Ty tři rožnovské části jsou Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Části si můžete procházet jednotlivě nebo můžete přijet a projít si za jeden den vše. Pokladna je pro všechny tři části společná a je od ní vstup do Doliny a Dědiny, vstup do Městečka se nachází naproti přes cestu, pokladna je zřízená v bývalé bělírně s sušárně sukna a krom samotných pokladen se tam nachází i suvenýry, toalety a výstavní prostor.

*kdysi jsme potkali výstavu veteránů v Dřevěném městečku*

Dřevěné městečko
Nejstarší částí skanzenu je Dřevěné městečko, jež je postaveno do podoby návsi s kostelíkem, fojtstvím, hospodou. Část budov v Městečku pochází přímo z Rožnova, ostatní byly dovezeny z různých částí Valašska. Kromě obytných domů, do nichž se můžete podívat na dobové vybavení, se zde nachází i amfiteátr, jež se využívá při různých kulturních akcích pořádaných ve skanzenu a těch není málo. Dalším velmi známým významným místem v Dřevěném městečku je Valašský slavín. Ten obklopuje kostelík a jsou na něm pohřbeny nejvýznamnější osobnosti Valašska, např. Jan Karafiát (autor Broučků), Jiří Raška (olympijský vítěz ve skocích na lyžích) či Emil Zátopek (atlet). Jak jsme na začátku zmínila hospodu, tak jsou ve Městečku hned dvě a obě funkční.

*ukázka vybavení některých stavení*

Mlýnská dolina
Mlýnksá dolina je naopak nejmladší částí areálu a nachází se v ní technické stavby s převážně vodním pohonem. Josu jimi např. mlýn se stodolou, v němž často najdete kováře, valcha, pila či hamr. Velkou část z těchto technologií jsme viděla v provozu i během obyčejné prohlídky, jen pozor dělá to trošku randál.

Valašské dědina
Na Valašskou dědinu zbylo také jedno nej a tím je, že je nejrozsáhlejší částí nacházející se na úbočí kopce, takže se připravte na náročnější prohlídku než bylo Dřevěnné městečko či Mlýnská dolina, jež leží v relativní rovině (jsme holt na Valašsku). Nezalekněte se však toho kopce a jděte se tam podívat, protože Dědina obsahuje hlavně obytné budovy. Vše je postaveno tak, aby to co nejvíc připomínalo valašskou dědinku a to je vidět i na vybavení budov a oblečení zaměstnanců, jež jsou přítomni v některých budovách a ukazují některé aspekty života jako například pečení chleba.

*zvonička ve Valašské dědině*

Dny řemesel a setkání kovářů
Jednou z kulturních akcí, jež se v létě konají snad každý víkend, jsou i Dny řemesel a setkání kovářů. Tato akce má již několikaletou tradici a já jsem se jí zúčastnila už aspoň podruhé. O tomto víkendu se do Dřevěného městečka sjedou kováři, ukazují své výrobky a občas i předvedou své dovednosti i přímo na místě. Díky tomu, že jsme na této akci nebyla poprvé, mi připadá, že kováři jsou o trochu línější než jindy, protože skoro žádná výheň nežhnula nebo když žhnula, tak u ní nikdo nepracoval. Návštěvníků bylo jako při každé podobné akci strašně moc a člověk radši vypadnul dřív, aby se těm největším davům vyhnul. Nevím, trochu mě letos kováři zklamali a pro příští rok přemýšlím nad navštívením jiné akce, například Pekařské soboty.

Tak to by bylo z mého výletu vše. Jo jinak parkování je u skanzenu zpoplatněné a brzo plné, pokud sem jedete na nějakou akci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 4. října 2017 v 9:21 | Reagovat

Krásné místo, uvnitř jsem byl ale hodně dávno, na Valašský Slavín si ani nevzpomínám. Je hezké, že tak svým osobnostem vzdávají hold.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama